Dobra ortopedia i rehabilitacja
Sposoby leczenia Choroby nerek i nie tylko

Czy krew powinna być niezbędna

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na całym świecie zbieranych jest około 92 milionów jednostek krwi. Biorąc pod uwagę fakt, że transfuzje są zwykle przypisywane uratowaniu milionów istnień ludzkich, może to zaskoczyć klinicystów, którzy wiedzą, że krew i składniki krwi nie są uwzględnione na Liście modeli podstawowych leków WHO. Lista modeli, założona w 1977 r., Zawierała początkowo około 200 substancji czynnych. Miał on na celu pomóc państwom w dostępie do opłacalnych leków, które mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia publicznego.1 Wykaz jest co 2 lata weryfikowany przez komisję ekspertów WHO. Leki są uznawane za niezbędne ze względu na ich skuteczność i bezpieczeństwo, dostępność, łatwość użycia w różnych warunkach, porównywalną opłacalność i potrzebę zdrowia publicznego. W wielu krajach lista ta stanowi podstawę krajowej polityki antynarkotykowej. Rządy i ministerstwa zdrowia często odnoszą się do niego podczas podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów i wydatków na opiekę zdrowotną. Lista nie obejmuje wszystkich skutecznych leków, najnowszych leków, a nawet wszystkich leków potrzebnych w danym kraju. Raczej pomaga określić minimalne potrzeby w zakresie medycyny dla podstawowego systemu opieki zdrowotnej.
Chociaż niektóre koncentraty białkowe (czynniki VIII i IX oraz immunoglobuliny) są wymienione, żadne nietrwałe składniki krwi nie znajdują się na liście modeli. Przyczyna ich nieobecności jest niejasna. Z pewnością długotrwały, wyczerpujący proces ubiegania się o wpis może być zniechęcający: każdy komponent wymaga osobnej, szczegółowej, złożonej aplikacji. Większość lekarstw jest proponowana przez producentów, którzy są zainteresowani komercyjnie wymienianiem swoich produktów. Nie było podobnego rzecznictwa dla składników krwi, które są gromadzone i przygotowywane przez organizacje non-profit, aż do teraz.
Istnieją ważne powody, aby dodać koncentraty pełnej krwi i czerwonych krwinek do listy. Transfuzja krwi powstała jako praktyka medyczna wymagająca albo interwencji chirurgicznej, aby połączyć dawca z odbiorcą, albo licencjonowanym lekarzem, aby narysować i natychmiast podać krew. Opracowanie antykoagulacyjnych roztworów konserwujących na początku XX wieku, a później sterylne butelki i plastikowe torby z krwią pozwalają na przechowywanie krwi, co skutecznie odróżnia produkt, który musi spełniać określone standardy od praktyki medycznej transfuzji – rozróżnienie, które jest kluczowe dla zrozumienia dlaczego składniki krwi są traktowane i regulowane jako narkotyki.
Czy krew jest niezbędnym lekarstwem. Pomimo niedostatku randomizowanych badań klinicznych, krew jest wyraźnie niezbędna. Transfuzja czerwonych krwinek jest jedną z niewielu terapii, które odpowiednio przywracają utlenianie tkanek, gdy zapotrzebowanie tlenu przekracza podaż. Pomimo dobrze nagłośnionych infekcyjnych i immunologicznych zdarzeń niepożądanych, transfuzja czerwonych krwinek ma wskaźnik terapeutyczny przewyższający liczbę powszechnie stosowanych leków.2 W krajach rozwiniętych większość zabiegów chirurgicznych nie byłaby podejmowana bez dostępności krwi. Większość jednostek jest transfuzowanych w celu wsparcia operacji, chemioterapii, transplantacji komórek macierzystych i leczenia dziedzicznych zaburzeń, takich jak thalassemias i syndromy sierpowate. Krew jest inaczej wykorzystywana w krajach rozwijających się, gdzie ze względów logistycznych pełna krew może być nadal preparatem z wyboru, 3 ale niezawodne dostarczanie bezpiecznej krwi jest kluczowe
[więcej w: żuraw warsztatowy, medycyna paliatywna czasopismo, przeciwwskazania do masazu ]
[przypisy: stomatolog w kamienicy gryfino, imbir a karmienie piersią, protezy zębowe cena ]

Tags: , ,

No Responses to “Czy krew powinna być niezbędna”

 1. Yellow Menace Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: siłownie zewnętrzne producent[...]

 2. Melania Says:

  stłuczenie, ból mięśniowy, czy nerwoból

 3. Maria Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: clenbuterol[...]

 4. Manimal Says:

  czy taki włókniak może zniknąć samoistnie?

Powiązane tematy z artykułem: imbir a karmienie piersią protezy zębowe cena stomatolog w kamienicy gryfino