Dobra ortopedia i rehabilitacja
Sposoby leczenia Choroby nerek i nie tylko

Mówienie w górę – Kiedy lekarze nawigują medyczną hierarchię

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

On jest pierwszym pacjentem tego dnia: przyjęty z dnia na dzień, dziś rano planuje operację. Czy chcesz go złapać przed czy po. Pyta mieszkaniec. Czy jest coś, co musimy dla niego zrobić od razu. Mówię.
Kiedy mówi, że nocna rezydentka wspomniała o pewnych problemach z bólem, postanawiam wpaść.
Kiedy chodzimy, rezydent opisuje przekazanie. Pacjent jest palaczem we wczesnych latach 50., który ma złośliwy wysięk opłucnowy, którego nie można było opanować w miejscowym szpitalu. Nie było zakażenia mieszane z wysiękiem, a antybiotyki były nieskuteczne. Został więc skierowany tutaj do wideo-asystowanej operacji torakoskopowej (VATS). Po wyzdrowieniu zostałby przeniesiony z powrotem bliżej domu w celu leczenia przerzutowego raka płuca.
W takich sytuacjach moja rola jako lekarza onkologa ogranicza się zwykle do kurtuazyjnego połączenia. Zapewnia chirurga, że na pokładzie jest onkolog, a pacjent ceni sobie widząc przyjazną twarz bez konieczności omawiania poważnych wiadomości. Ale w pokoju pacjenta to, co znajduję, jest nieoczekiwane. Skulił się w łóżku, podrzucając i obracając, a jego prześcieradła splecione między nogami. Jest blady i niewygodny, oblizuje wargi, a jego płyny do jamy ustnej wyczerpują się. Od razu mam wrażenie, że umiera. Przypominam sobie jednak, że zaplanowano operację.
Kiedy się przedstawiam, jest zaskoczony, ale mówi jasno.
Słyszałem, że masz operację – mówię.
Tak, muszą usunąć ten płyn z mojej klatki piersiowej.
Czy coś Pana boli.
Tak, to boli jak diabli, doktorze. Za każdym razem, kiedy oddycham, uderza mnie.
Rezydent podaje mi kartkę nieodpowiednio wykreślonego bólu. Jego nerki nie są wspaniałe, więc po lekarstwach łatwo je sobie wyszło , mówi.
Co jest nie tak z jego nerkami.
Przez ostatnie kilka dni był hiperkalcemiczny, chociaż podawali mu bisfosfoniany.
Niedługo będziesz miał opróżnioną klatkę piersiową , mówię pacjentowi , ale pozwól, że zorganizuję ci teraz ulgę w bólu. Poza tym potrzebujesz płynów, które pomagają nerkom.
Dzięki, doktorku , pacjent jęczy, po czym kontynuuje swoje wiercenie.
Wszystko będzie w porządku , zapewniam go, ale jestem zdenerwowany: wygląda na majaczącego, i muszę sprawdzić jego wykres, by potwierdzić, że ma tylko 50 lat. Nękający głos mówi mi, że nie wygląda na nadającego się do operacji, ale tłumię to, mówiąc sobie, że VATS jest prostym paliatywnym środkiem dla pacjentów tonących w wysięku. Za drzwiami wpadamy na chirurga, którego dobrze znam. Niedługo spotka pacjenta przed operacją.
Skończyliśmy , mówię. Nawiasem mówiąc, wygląda na suchy i potrzebuje lepszego leczenia bólu, które próbowałem naprawić.
Przerwałem, mając nadzieję na znak rezerwacji, dający mi pozwolenie na uwolnienie moich własnych. Ale on po prostu mówi: Myślę, że VATS da ulgę biednemu człowiekowi. Walczy od wielu dni.
Porzucamy drogi, ale kiedy jest poza zasięgiem słuchu, mówię mojemu rezydentowi: Nie mogę uwierzyć, że działają na takich pacjentach; on po prostu nie wygląda dobrze.
Przypuszczam, że chirurdzy są do tego przyzwyczajeni – wzrusza ramionami, wciąż przekonana, że wdychamy narkotyki, podczas gdy chirurdzy ratują życie. Szukając pewności, akceptuję jej: jeśli chirurg przyznałby się pacjentowi, z pewnością może zdecydować, co jest najlepsze
[więcej w: forum kulturystyczne, rehabilitacja uraz mózgu, praktyka lekarzy rodzinnych ]
[przypisy: porażenie nerwu przeponowego, forum kulturystyczne, poradnia preluksacyjna ]

Tags: , ,

No Responses to “Mówienie w górę – Kiedy lekarze nawigują medyczną hierarchię”

 1. Kamil Says:

  infekcji wirusem onkogennym jakim jest HPV

 2. Mad Rascal Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: wszawica[...]

 3. Thrasher Says:

  jest tam selen , omega 3, witamina D, cynk, kwas foliowy

 4. Melania Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do catering dietetyczny Poznań[...]

 5. Maciej Says:

  Może nieładnie tak krytykować, ale ten artykuł naprawdę jest tragiczny

Powiązane tematy z artykułem: forum kulturystyczne poradnia preluksacyjna porażenie nerwu przeponowego