Dobra ortopedia i rehabilitacja
Sposoby leczenia Choroby nerek i nie tylko

Widząc w ciemności

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Chmury były cięższe, a powietrze gęstsze. Wiatr wzmógł się. Wiadomość, że metro zostanie wyłączone o godzinie 19.00, szybko rozchodzi się ustnie. Ulice w naszej dzielnicy Greenwich Village były wypełnione ludźmi przewożącymi żywność i wodę do ich mieszkań. Z mojego domu widziałem światła lotnisk LaGuardia i Kennedy oraz imponującą elektrownię z czerwonej cegły z czterema kominami na 14 Ulicy i East River. Weekend spędziliśmy na wypełnianiu wanny wodą i wszystkimi dostępnymi doniczkami z wodą do picia oraz sprawdzaniem okien, latarek i radia zasilanego baterią. Czekaliśmy w fałszywym spokoju. Po obiedzie moja żona i ja obserwowaliśmy gadające głowy analizujące zbliżające się wybory, kiedy światła i telewizor nagle się rozeszły. Czuliśmy się od okna do okna, obserwując, jak światła wychodzą z Hudsonu na Wschodnią Rzekę, ze Środka do tak dalekiego południa, jak mogliśmy to zobaczyć. Nasza komórkowa usługa zniknęła. Wiatr ciągnął i pchał okna. Opuściliśmy żaluzje, na wypadek gdyby szybka się rozpadła. Nigdy nie przyszło nam do głowy, że musimy wyjść.
Mega-transformator na East 14th Street został wysadzony w powietrze. 14-metrowy sztorm wzmógł sieć elektryczną i systemy łączności i napełnił piwnice wszystkiego na wysypisku w East Side milionami litrów wody morskiej. Wszystkie szpitale zagrożone – w tym Bellevue, w którym niedawno zrezygnowałem jako dyrektor medyczny po 15 latach – zostały zwolnione z obowiązkowych ewakuacji, chociaż dwa szpitale w Strefie A, obszar o największym ryzyku powodziowym, zdecydowały się na dobrowolną ewakuację. Strefy zalewowe były zacienione na niebiesko na mapie miasta. Long Island Sound i Hudson River były doskonałymi wzmacniaczami dla fali.
Decyzje o ewakuacji szpitali oparte są na mniej niż idealnych informacjach. Warstwy agencji ważą zbliżającą się burzę, obliczając zarówno jej trajektorię, jak i prawdopodobny wpływ. To jest zwyczajny świat medycyny – zarządzanie nieoczekiwanymi sytuacjami, wdrażanie lokalnych ekspertyz w obliczu złożonych problemów, zaangażowanie na linii frontu. Zawsze są pytania dotyczące ograniczania ryzyka i realnych alternatyw.
Nadmorska woda w Nowym Jorku już od jakiegoś czasu zaczęła się poprawiać. Dziesięciolecia rozwoju nabrzeża spowodowały erozję 95% naturalnych ochronnych mokradeł, na których znajdują się szpitale. Infrastruktura miasta jest przestarzała i wrażliwa. Proces decyzyjny jest skomplikowany. Czy szpital może przetrwać tropikalną burzę, dostarczyć dodatkowe zapasy i użyć mocy generatora na miejscu. Może burza nie będzie tak silna, jak przewidywano. Miasto zwietrzyło Irene. To hazard. A może byłoby rozsądnie ewakuować się z góry. W mieście było miejsce do spania. Koszt ewakuacji nie był trywialny; koszt błędnej decyzji, nieobliczalny.
Rozległa sieć metropolitalnych nowojorskich szpitali otworzyła bezwarunkowo swoje drzwi dla pacjentów, którzy musieli zostać poddani triatologii i ewakuowani natychmiast ze szpitali pod wodą. Wszyscy byli krótko pracujący, a ich pogotowie miało podwojoną objętość w ciągu nocy, a pacjenci dializowani potrzebowali pilnej opieki. Więźniowie, setki pacjentów psychiatrycznych, noworodki, nowe matki, pooperacyjne pacjentki chirurgiczne, pacjenci z OIT na respiratorach – szerokość i głębokość szpitala dla chorych na ostry dyżur w strefie zalewowej
[patrz też: rehabilitacja kręgosłupa, wypełnienie zęba włóknem szklanym, narzędzia endodontyczne opis ]
[więcej w: implanty zębowe powikłania, ile kosztują badania lekarskie do pracy, metoda simontona ]

Tags: , ,

No Responses to “Widząc w ciemności”

 1. Aleks Says:

  ozpoznano u mnie nadciśnienie white coat

 2. Mr. 44 Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu hologramy semestralne[...]

 3. Junkyard Dog Says:

  Dreszcze bez gorączki

 4. Janina Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do tabletki na gardło[...]

 5. Swampmasher Says:

  Regeneracja wątroby – temat zawsze na czasie

Powiązane tematy z artykułem: ile kosztują badania lekarskie do pracy implanty zębowe powikłania metoda simontona